7 Temmuz 2012 Cumartesi

Türk Mühendislerden Mükemmel Teknoloji !

Dünyanın enerji kaynakları hızla azalıyor. Fosil yakıtlardan hızla uzaklaşarak maliyeti düşük dönüştürebilir enerji elde etmek ve bu enerjiye dayanarak hayatımızı kolaylaştırmak için, birçok ülke gibi Türkiye de yoğun çalışmalar yapıyor. Günümüzde yürütülen çarpıcı projelerden biri, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin “Ae2 Project” güneş enerjili aracı.

Türkiye genelinde kurumların, özellikle üniversitelerin geleceğe dönük teknolojik çalışmalarından fazla haberdar olduğumuz söylenemez. Ancak geleceğin Türk mühendisleri bizler farkında olmasak da yıllardır önemli projeler gerçekleştiriyorlar. Bunlardan biri YTÜ Elektrik Elektronik Bölümü öğrencileri tarafından geliştirilen ve Almanya’nın arından Hollanda’da düzenlenen Shell Eco Marathon Europe 2012 yarışında büyük bir başarı elde eden güneş enerjili Ae2 Project aracı.

Projenin mimarları Nezih Darçın, Serhat Gül, Olcay Korkmaz, Serkan Akbulut ve bu ekibe danışmanlık yardımında bulunan Araştırma Görevlisi Nerhun Yıldız ile bir araya gelerek, iki yılı geride bırakan projelerinin sürecini, yaşadıkları sıkıntıları, hedeflerini ve geleceğe bakışlarını konuştuk.

Bu projenin çıkış noktası nedir? 

Nezih Darçın: Türkiye’de bugüne kadar yapılmamış olan bir araç konseptini ortaya çıkararak ülkemizi Avrupa yarışlarında temsil etmek. Katıldığımız yarışların gereği olarak, minimum enerjiyle maksimum mesafede yol gitmemiz isteniyordu. Tüm proje çalışmalarımızı da bu tür bir araç geliştirmek üzerinde odakladık.

Aracımız bir metre kare güneş paneline sahip. Enerji panelinin küçük olması, enerji ihtiyacının da az olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’deki diğer üniversitelerde, araçlardan maksimum enerji elde etmek için 6-8 metre kare güneş paneli kullanılan araçlar da üretildi. Kısaca çıkış noktamız minimum enerjiyle maksimum yol kat etmek.

Uzun dönemde geliştirdiğiniz teknolojiyle gelmek istediğiniz nokta nedir?

Elektronik haberleşme veya yazılımcı arkadaşlar olsun, projede yer alan tüm mühendisler yeteneklerini geliştirmek istiyor. Ancak geliştirdiğimiz projeler şirketlerin desteğini gerektiren, bütçeye dayanan projeler. Şirketler de doğal olarak kendilerine geri dönüş sağlayan projeleri desteklemek istiyor. Bu amaçla küresel arenada yeteneklerimizi sunabileceğimiz yarışlara katılma kararı aldık. Yarışlardan iyi sonuçlar almaya devam ettiğimiz sürece, mezun olan arkadaşlarımız başta olmak üzere dönüştürülebilir enerjiyle çalışan araçların üretileceği şirketler kurmayı düşünebiliriz.

Proje ne gibi noktalara taşınabilir?

Nerhun Yıldız: Araçtan güneş panelini çıkarsanız ve sadece bataryayla çalışan bir araç da geliştirseniz yine çözümlemeniz gereken minimum enerji ile maksimum yol problemi. İleriye dönük uygulama alanı çok fazla çünkü kuryeler veya kampüs içi kullanım amaçlı olsun, günümüzde birçok alternatif ulaşım aracı tasarlanmaya çalışılıyor. Bugün geliştirdiğimiz projelerde ürettiğimiz batarya kontrol devresi veya yol bilgisayarı, diğer projelerde de kullanılabiliyor. Kısaca sadece güneş enerjisiyle çalışan değil, elektrikli her türlü aracın geliştirilmesinde de ilerleme kaydetmiş oluyoruz. Ancak elektrikli otomobiller için çok büyük bir kaynak ve özellikle makine mühendisliği alanında ayrı ve kapsamlı projeler gerekiyor.

Şu an üretim aşamasında profesyonellik sıkıntısı çekiyoruz. Bir aracın gövdesinin yapılmasında veya 6-8 metre kare güneş paneli taşıyan büyük araçların üretilmesinde daha büyük destek gerekiyor. Henüz yeni ve gelişmekte olan bir proje olduğu için profesyonel anlamda eksikler var.

Proje üzerindeki önemli gelişmeler nasıl başladı?

Nerhun Yıldız: Projeyi başlatan ve aracı geçtiğimiz yıl geliştiren arkadaşlar dördüncü sınıf öğrencileri olarak bir proje dersi alacak ve bitirme tezi sunacaklardı. Bende elektronik sistem başta olmak üzere katkıda bulunmaya karar verdim. Üniversitelerde bu tür projelere aynı ana bilim dalındaki hocalar danışmanlık yapabildiği için Prof. Dr. Vedat Tavşanoğlu ile Yrd. Doç. Dr. Umut Engin Ayten danışman olmayı kabul etti. Elektrikli araç projesinin genel danışmanı ise Dr. Engin Ayçiçek oldu.  Ben de elektrik kontrol, güç kontrolü, yol bilgisayarı ve alıcı verilerinin toplanmasından oluşan dört projede danışmanlık yardımında bulundum.

Öğrenciler ücretsiz bulabildikleri parçalardan olabildiğince aracın mekanik kısmını ortaya çıkardı. Aracın elektronik ve kontrol kısımlarında ise geliştirilmesi gereken kısımlar vardı. Örneğin, kontrol sistemi, aracın viraja girdiğini ivme sensöründen algılayarak yol bilgisayarını uyarıyor ve aracın yol tutuşu değişiyor, yani gelişmiş otomobillerdeki yol bilgisayarının mantığını içeriyor. Batarya sistemi ise hem güneşten gelen hem de bataryada bulunan bir enerjiyi kapsıyor. Bu sistemde motorum verimli bir şekilde çalışmasını, araç gölgedeyken bataryadan enerji harcamayı, güneşteyken bataryadaki enerjiyi korumayı amaçlıyorsunuz. Ayrıca, aracın ilk gaza basıldığı anda veya gölgedeyken çok enerji harcamasını göz önünde bulundurarak, bataryadaki enerjiyi verimli kullanacağınız bir güç dengesi sistemi mevcut. 24 voltluk bir batarya kullanıyoruz. Batarya, hem depolama hem de gerilimi sabitleme olarak iki görev görüyor. Çünkü güneş çok dengesiz. Bir anda çok yüksek enerji verebiliyor veya gölge çıktığı anda enerji kesilebiliyor.

Bir de aracın hızı ve ivmeyi bilmesini sağlayan sensör sistemi var. Aracın sarsılması, tekerlek dönüş hızı gibi bilgileri aracın yol bilgisayarına ileterek gerekli tepkinin verilmesini sağlayacak bir sistem gerekli. En son olarak, araçtaki sistemlerin birbiriyle iletişim sağlaması gerekiyor. Araçlar elektriksel olarak çok gürültülü bir ortam. Motordan veya ani güç değişimlerinden kaynaklı istenmeyen birçok elektriksel işaretler beliriyor. Bu yüzden daha gelişmiş, CAN (Araç İçi Haberleşme Protokolü) adı verilen bir haberleşme sistemi kullanıyoruz. Bu sistem, mesajları düzelten ve gerekirse tekrar gönderen hata düzeltme algoritmaları içeriyor.


Dört projeden oluşan aracın tüm modülleri istenen performansı gösteriyor mu?

Nerhun Yıldız: Tüm projelerin mükemmel çalıştığı söylenemez. Bu yüzden her sistemin minimum çalışma seviyesini belirten yedeklerini belirledik. Uygulama ve haberleşme kısmında bazı eksikler olsa da sensörler eksiksiz çalışıyor. Güç kontrol kısmı yüzde 100 performans gösteriyor. Yol bilgisayarında da bir sorunumuz yok. Haberleşmede ise zorunlu olan kısımlar çalışıyor. Ancak araç ilk piste çıktığı zaman tüm sistemler çalışır vaziyette yarıştı.

Projeyi hayata geçirme ve aracın bir araya getirilmesinde nasıl bir süreç yaşadınız?

Nezih Darçın: En önemli aşamanın sponsorluk ve malzeme için başvuru olduğunu söyleyebilirim. Buradaki en önemli faktör ise motivasyon. Neden böyle bir proje yapıyorsunuz ve yarışmalara katılıyorsunuz sorularının cevabını vermek zorundasınız. Bundan sonraki aşama sponsor edinme şirketlerin ihtiyaçlarınızın karşılanması için destek vermesinden oluşuyor. Burada en ikna edici yöntem aracı projelendirmek. Aracın algoritmalarının belirlenmesi, tasarımın çizilmesi ve aracı meydana getirecek modüllerin hazırlanması gibi süreçlerin ardından sponsorların peşine düştük, hayalimizden ve katılmak istediğimiz yarıştan bahsettik. Birçok şirket bizi sıcak karşıladı ve bazılarından malzeme, diğerlerinden nakit yardımı aldık.

Ardından malzeme edinme ve para desteği bulma süreci geldi?

Evet. Solidworks ile aracımızı yazılımla çizdikten sonra kalıplarımızı üretme noktasına geldik. Araca model ürettirmedik çünkü o modele bağlı kalıp yaptırmakla uğraşarak zaman kaybedecektik. Sponsorlardan isteyeceğimiz yardım minimum olacağı için zaman tasarrufuna çok dikkat ettik. Hexagon Studio’ya 3D modelleme verilerimizi sunduk ve çok beğendiler. Böylece kalıplarımızı hazırladık. Ardından, bir Metin otomotiv şirketine başvurarak ihtiyacıma özel bir motor geliştirdik. Bu ve diğer tüm şirketlerle Üniversite Sanayi İşbirliği vasıtasıyla temas kurduk.

Olcay Korkmaz: Aslında öğrenci olarak gittiğinizde nakit yardıma çok fazla yanaşmıyorlar. Biz de para yardımına sıcak bakmıyoruz çünkü para yardımı almamız durumunda, bu sefer paranın kontrolü sorun çıkaracak. Bu yüzden vakıf üzerinden para yardımı almaya çalıştık. Proje bölümlendirilmesinde ise ihtiyacımız olan malzemeye göre başvurular yaptık.

Nakit yardımı vakıf altında sağladık. Sponsor olan şirketler YTÜ Vakfı’na bağış yaptılar. Böylece vergi muafiyeti de sağlamış oldular. Şirketlerle olan ilişki bizim için önemli. Sonuçta bir gün bizim hizmetlerimize ihtiyaç duysalar onlar için de faydalı bir durum söz konusu olacak. Ayrıca, gümrükte yaşadığımız sıkıntılar, şirketler için halletmesi kolay işlemler. Nakit konusunda İstanbul Ticaret Odası ana sponsorluğumuzu üstlendi ve para yardımında bulundu. Ayrıca Solidworks ve AKS şirketleri nakit yardımında bulundu.

Toplamda projenin maliyeti ne kadar oldu?

20 bin TL civarında nakit topladık. Toplamda 70-80 bin TL civarında bir maliyet oldu. Ancak üretim desteği maliyeti önemli ölçüde azaltıyor. Örneğin BASF firması ilk yıl boya bağışladı, bu yıl da karbon fiber yardımı yaptı. Kalıp üretiminde de Polye firması yardımda bulundu. Yine de malzeme veya kalıbın bedavaya gelmesi bunların bütçede yer almadığı anlamına gelmiyor. İşçilik olarak hep arkadaşlarımız ön plana çıktı. Avrupalı ekiplerin dışarıya yaptırdığı malzemeleri bir kendimiz ürettik.

Bu süreçte yaşanan sıkıntılar ne gibi olumsuzluklar doğurdu?

Avrupalı ekiplerin gerisine düştük. Finansman ve malzeme temini önemli bir vakit kaybına neden oldu.

Olcay Korkmaz: İki yıl önce bir araya geldiğimizde tecrübesizdik. Firmalardan yardım alabilmek adına ilk yılımızı onların dikkatini çekebilmek için tecrübe edinmekle geçirdik. Geçtiğimiz yıl katıldığımız yarışta aracımızın sorun yaşamadan yarışı tamamlamış olması, firmalarında güvenini kazanmamızı sağladı. Biz ilk senemizde elde edilen başarının ardından şirketlerin yanına bu başarıyla gidince daha olumlu karşılandık. Firmalara başarı sunmamız ve yardımlarının geri dönüşünü sağlamamız onların da çok hoşuna gidiyor.
Shout

0 yorum:

Yorum Gönder