5 Temmuz 2012 Perşembe

Türkiye'nin İsteğini Reddettiler


2006 yılında kurulan, 500 milyonu aşkın üyesi olan Twitter, önceki gün blog sitesinden ilk “şeffaflık raporunu” yayınladı.

Ocak 2012’den bugüne verileri kapsayan rapor hükümetlerin kullanıcı bilgileri ve içerik engellemesi ile ilgili talepleri yer alıyor. Rapora göre;

* Kullanıcı bilgilerini en çok isteyen ülke 679 taleple ABD. Bu rakam tüm taleplerin yüzde 80’ini aşıyor. Taleplerin yüzde 75’inde Twitter ABD’nin isteğini uyarak kullanıcı bilgilerini vermiş. Japonya kullanıcı bilgileri için 98 talepte bulunmuş, bunların yüzde 20’si verilmiş. Kanada ve İngiltere 11 taleple Japonya’yı izliyor.

* 10’dan az sefer kullanıcı bilgisi isteyen ülkelerin tam talep sayısı raporda yer almıyor. Türkiye de bu kategoride. Ancak Twitter’ın kullanıcı bilgilerini Türk yetkilililere bugüne kadar hiç vermediği kesin.

* İçeriğin kaldırılması ise sadece üç kez istenmiş. İkisi Yunanistan’dan biri Türkiye’den gelmiş, Twitter hiçbirini kabul etmemiş.

Twitter yasal politika menejeri Jeremy Kessel, “2012 yılının ilk yarısında, tüm 2011 yılı boyunca aldığımızdan daha fazla hükümet talebi aldık” dedi.


Shout

0 yorum:

Yorum Gönder