20 Eylül 2012 Perşembe

İnternetten Alamayacağınız Şeyler


İnternetten pek çok şeyi satın alabiliyoruz ama bunları hiçbir zaman alamayacağız!

eBay'den bugüne dek hiçbir şey satın almadıysanız veya satmadıysanız bile, siteyi mutlaka ziyaret etmişsinizdir. Bozuk lazer işaretçisinden kullanılmış şapkalara eBay'de bulamayacağınız şey yok gibi görünse de, aslında sitede satmanıza izin verilmeyen bazı şeyler de var. İşte eBay'de satmaya kalkışmamanız gereken 10 garip şey:

Alkol: Dün geceki partinizden kalan biraları eBay'de satarak para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, biraz yanılıyorsunuz. eBay'de alkollü herhangi bir içeceği satmanıza izin verilmiyor.
Bunun nedeni ise ABD'deki kanunlar. Bununla birlikte bazı uluslararası eBay web siteleri, alkol satışına izin veriyor.

Memelilerden üretilen ürünler: eBay, deniz memelilerinden elde edilen herhangi bir ürünü satmanıza izin vermiyor. Aynı zamanda doldurulmuş kuşları veya kuş yumurtalarını da eBay'de satmanız yasak.

Kullanılmış iç çamaşırı: eBay, sadece bira ve kuş yumurtası değil kullanılmış kilot, slip, tanga gibi iç çamaşırları da satmanıza izin vermiyor. Bu tür kullanılmış ürünlere sahipseniz, onları ihtiyacı olan birine verebilir veya çöpe atabilirsiniz; onları eBay'de satamayacağınızı unutmamalısınız.

Bununla birlikte şaşırtıcı da olsa sütyen, kadın çorabı ve tayt satışına izin veriliyor.

Kullanılmış makyaj, süngerler: Kullanmadığınız makyaj malzemelerini eBay'de satmanıza izin verilmiyor. Bununla birlikte kapağı açılmış makyaj ürünlerini, kullanmamış olmanız kaydıyla, satışa çıkarmanız mümkün.

Ücretsiz etkinlik biletleri: Ücretsiz bir etkinliğe bilet bulup, bu biletleri eBay'de para karşılığında satmayı düşünüyorsanız, bunu unutun. Bununla birlikte kanunları çiğnemediğiniz sürece satın aldığınız etkinlik biletlerini satabilirsiniz.

Sahte pullar: Hobi olarak sahte pullar çiziyorsanız olsanız bile, bu pulları eBay'de satmanız mümkün değil.

Kan, sperm, organ: Kanınızı, spermlerinizi veya yumurtalarınızı ve organlarınızı eBay'de satmanız yasak. Bunların kime ait olduğu da önemli değil.

Son kullanma süresi geçmiş gıda: eBay'de bazı paketlenmiş gıda ürünlerini satmanız mümkün olsa da, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satmanız mükün değil. Dolayısıyla eBay'de bir gıda ürününü satışa çıkarmadan önce son kullanma tarihine bakmanız iyi bir fikir olacaktır.

Hediye kartı kodları: eBay'de hediye kartlarınızı satmanız genellikle kabul edilebilse de kodları ve elektronik hediye kartlarını satmanıza izin verilmiyor.

Sigara: eBay'de tütünden elde edilen ürünleri satmanız mümkün değil. Bunların "daha sağlıklı" alternatiflerini, yani elektronik sigaralar, bitki sigaraları gibi ürünleri de satmanıza izin verilmiyor.


Shout

0 yorum:

Yorum Gönder