19 Eylül 2012 Çarşamba

Virüs Hediyeli Bilgisayar İster Misiniz ?


Yeni aldığınız bilgisayar kutusundan virüslü olarak çıksaydı ne yapardınız? Ne yazık ki bu mümkün!

Yeni aldığınız bilgisayarın içinde virüslerin bulunması, sanırız sizin için hiç de hoş bir durum olmazdı. Ancak Microsoft'un son keşfine göre Çin'deki donanım tedarikinde görevli siber suçlular, PC'lere zararlı yüklüyorlar.

Microsoft, bazı perakandecilerin PC'lerini Windows'un korsan sürümü ve Nitol zararlısıyla beraber sattıklarını ortaya çıkarmış. Microsoft Dijital Suçlar Birimi'nden genel danışman yardımcısı Richard Boscovich, içine zararlı gömülmüş korsan yazılımın tedarik zincirinde dolaştığı şirketlerin herhangi birinde PC'ye yüklenmiş olabileceğini söylüyor. Araştırmacılar, zararlıların USB flaş diskleri gibi cihazlar yoluyla yayılabileceğini vurguluyorlar.

Boscovich, zararlının bulunduğu bilgisayarın mikrofonunu ve kamerasını kullanabildiğini, bu sayede kurbanının evini veya işini izleyebildiğini söylüyor. Zararlı aynı zamanda bilgisayarda basılan tuşları kaydediyor

Bunun yanında Nitol botnet'inin DDoS saldırıları yapabildiği ve büyük ağları trafiğe boğarak çökertebildiği, kurbanın bilgisayarında gizli erişim noktaları kurarak daha fazla zararlının bulaşmasına izin verdiği söyleniyor.


Shout

0 yorum:

Yorum Gönder