9 Eylül 2012 Pazar

Yoksa İzleniyor Muyuz ?


TTNET'in gezinti.com servisi bir süredir tartışmalara neden oluyor.

TTNET abonelerinin bir kısmı, tarayıcılarını açtıklarında doğrudan Gezinti.com'a yönlendiriliyor. TTNET'in bu servisi, özel haberlerin, içeriklerin sunulduğu bir portal. Servis, üyelerine ilgi alanlarına göre içerikler sunuyor.

Ancak söz konusu servisle ilgili iddialar kafaları karıştırmıyor değil. Kimine göre TTNET, gezinti.com sayesinde kullanıcıların bilgisayarına giriyor ve kullanıcılar bundan haberdar olmuyor. Alternatif Bilişim Derneği, yaptığı basın açıklamasında TTNET'in Phorm isimli bir şirketle çalıştığını kaydederken, açıklamanın devamında şu sözlere yer verdi: "Phorm kendi ifadesiyle kullanıcıların internet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlıyor. Bu tam olarak şu demek: Sizi gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan/olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı/davranışlarınızı izleyip ona uygun reklamlar ve içerikler sunuyor."

Derneğe göre TTNET, Phorm ile birlikte kullanıcıların bilgisayarlarını gözlüyor ve kullanılan DPI isimli teknoloji, internet hatlarını izleyip, gelen giden tüm verileri analiz ederek yapıyor. Dernek, Avrupa Birliği (AB) sınırlarında Phorm'un faaliyetlerine yasak getirildiğini iddia ediyor.

Ttnet iddaaları yalanladı

TTNET, Phorm ile çalıştığını doğrularken, bilgisayarların izlendiği iddiasını net bir dille yalanladı ve şu sözleri kaydetti: "Phorm'a ait PT Reklam ile çalıştığımız doğrudur. Ancak kullanıcıların bilgilerini izlememiz söz konusu değildir. Kullanıcıların 'Gezinti' hizmetini alıp almayacakları tamamen onların tercihine bağlıdır. TTNET müşterileri, Gezinti’yi kullanmaya kendilerine yapılan çevrimiçi daveti kabul edip onaylamaları halinde başlamakta ve diledikleri anda bu hizmetten faydalanmaya kolayca son verebilmektedirler. Gezinti hizmeti; kullanıcının kim olduğu ya da nereden internete bağlandığı kesinlikle bilinmeksizin bu hizmetten faydalanmak isteyen TTNET müşterilerini internette dolaşırken ilgilendikleri kategorilerdeki içerik ve/veya reklamlar ile buluşturmaktadır."

TTNET, söz konusu servisin kullanımının zorunlu olmadığına dikkat çekerken, "Hemen Etkinleştir" ve "İlgilenmiyorum" seçenekleri arasından kullanıcıların dilediği tercihi yapabileceğini kaydetti.

Servisi yanlışlıkla sistemine kuran kullanıcılar ise uygulamayı kaldırabiliyor.


Shout

0 yorum:

Yorum Gönder