3 Ekim 2012 Çarşamba

Bilgisayarınızın Kontrolü Sizde Mi ?


Bilgisayarınızın kontrolü sizde mi ? diye bir soru sorulduğunda korkmayan yoktur sanırım. Bunun çeşitli şekilleri var. Bilgisayarınıza siz farkında olmadan giriyorlar, siz bilgisayar başındayken web kameranızı açarak görüntülerinizi alabiliyor gibi bir sürü şekli sayılabilir.. 

ESET Live Grid verilerine göre Ağustos ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehditler listesine yeni giren "Win32/Qhost" isimli truva atı yüzde 1.45'lik oran ile listede 8. sıraya yerleşti. 2007 yılında ilk kez görülen bu truva atı, zaman zaman tehdit listelerinde yer almış ancak sonradan kaybolmuştu. Şimdi yeniden ortaya çıkan ve hızla yayıldığı tespit edilen "Qhost", Avrupa tehdit listesinde de yüzde 3.23'lük oran ile üçüncü sırada yer alıyor.

Bu truva atı nasıl çalışıyor ?

Win32/Qhost, sistem açılmadan önce kendisini "%system32%" klasörüne kopyalıyor. Daha sonra da DNS yönlendirmesi ile kendi komuta merkezi ile iletişime geçiyor. Win32/Qhost, e-postalar aracılığı ile yayılıyor ve sisteme bulaştığında, saldırgan kişi sistemi kontrol edebilir duruma geliyor. Bundan korunmanın tek yolu ise elbette ki sağlam bir ativirüs programı. ESET uzmanları da bu tehditlerden korunmak için sistem yamalarını güncel tutmayı, şüpheli bulduğumuz ya da çok cazip şekilde "Kazandınız! Hediye!" başlıklı e-postalara balıklama atlamamamızı öneriyorlar. Doğal olarakta ESET NOD32 ve ESET Smart Security yazılımlarını öneriyorlar. Bu programlar hem bilgisayarınıza bulaşan virüsleri temizliyor hemde aktifken anlık bulaşmak üzere olan virüsleri karantinaya alıyorlar.

Peki birinci ve ikinci sıradakiler ?

ESET verilerine göre Ağustos ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit ise, son dört aydır olduğu gibi yine USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletler yoluyla bulaşan virüsler oldu. USB'ler yoluyla bulaşan zararlı yazılımları tanımlayan "INF/Autorun" virüsü %4.62 oranıyla birinci, kullanıcıyı sahte linklere yönlendiren "HTML/ScrInject.B" virüsü ise yüzde %3.55'lik görülme oranıyla ikinci sırada yer almış.

 
Shout

0 yorum:

Yorum Gönder