28 Haziran 2012 Perşembe

Twitter Hesabınız Kontrolden Mi Çıktı?

Twitter hesabınız sizden habersiz birilerini mi takip etmeye başladı? Bu haberi mutlaka okuyun. 

Twitter hesabınız kontrolden mi çıktı? Takip ettiğiniz kişiler arasına, sizin bilginiz haricinde yeni profiller mi ekleniyor? Profil sayfanızda, sizin tarafından gönderilmiş 'reklam kokan' tweetlere mi rastlıyorsunuz? Durun hemen panik yapmayın. 

Bu haberimizde, özellikle Twitter'ın Türkçeleşmesinin ardından yaygınlaşan bu tür şikâyetlerin sebebi ve kurtuluş yolunu anlatacağız.

Öncelikle takip ettiğiniz kişilerden gene, 'Twit puanını merak ediyor musun?', 'Tıkla profilinin değerini öğren', 'seni kimler unfollow etti öğren', 'Sosyal değerini öğren' gibi linklere tıklarken dikkatli olun.

Bu tür bağlantılara tıkladığınızda yönlendirildiğiniz Twitter uygulamalar (API), 'giriş yap' butonunu tıkladığınızda neler yapıp neler yapamayacağını listeler.

Twitter tarafından listelenmesi zorunlu olan bu fonksiyonlar, bu API'lerin sizin hesabınıza ne kadar müdahale edebileceğini gösterir.

Örneğin aşağıdaki örnek API'yi tıklarsanız, kontrolü tam anlamı ile kaybettiğiniz anlamına gelir.

1- Bu uygulama, sizin bilginiz dışında yeni kişiler takip etmeye başlayabilir.

2- Profilinizi güncelleyebilir, bu biyografinize ve profil resminize kadar her şeye müdahale edebilir anlamını taşıyor.

3- Sizin adınıza tweet atabilir. Reklam

Buna benzer uygulamalara izin verdiğinizde, '1.000 takipçi 100 lira' ilanlarındaki mağdur ve masum takipçilerden biri siz olabilir ve Reklam tweetleri atan bir şirketin gönüllü reklam panosu olabilirsiniz.


Nasıl Kurtulacağız ?

Yanlışlıkla bir uygulamaya izin verdik baştan beri anlattığımız sorunlarla boğuşup duruyoruz. Bundan nasıl kurtulacağız.

Aslında bu son derece basit. Hemen ayarlar menüsüne girip 'UYGULAMALAR' sekmesini tıkayacağız. Burada, bu güne kadar profilinizde kullanmak için izin verdiğiniz tüm API'ler listeleniyor.

Size tavsiyemiz, burada listelenen ve işe yaramadığını düşündüğünüz tüm API'leri 'Erişimi kaldır' butonuna basarak devre dışı bırakmanız.


Hangi API'ler Kalmalı ?

Profilinize aynı zamanda ipad, iphone ve android gibi mobil cihazlardan bağlanıyorsanız bu bağlantıları sağlayan API'ler

Fotoğraf yüklemenize yardımcı olan twitpic gibi API'ler, vb.
Shout

9 yorum:

 1. güvenlikimiz önlemlizit1 Temmuz 2012 13:06

  doğru panpalar bu uygulamalar kendi başlarına listeyi değiştirip, herşeyi bozarlar, insanlar prim vermesin bu sahtekarlara, ünlü siteler vardır photobucket gibi flickr gibi onlar başka ..

  "Yanlış şifre Hesap ayarlarını değiştirmek için lütfen şu anki şifreni gir" hatası alıyorum ve çok yavaş, butonlar işlemiyor twitter da .. bu konularda sürekli okunacak bi twitter sitesi var mı acaba ..

  YanıtlaSil
 2. Twitter 'ın butonlarında ki bozulmalar şuan twitter 'da yapılan güncellemelerle ilgili.

  YanıtlaSil
 3. Ben böyle bi uygulamaya izin verdim ancak sizin dediğiniz gibi sonradan erişimi kaldırdım peki bana bu uygulamaya izin verdiğimden ve kullandığımdan dolayı bi ücret uygulanır mı acaba...

  YanıtlaSil
 4. Hayır. Twitter ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemezsiniz erişim izni verdiğiniz uygulamalarda vs.

  YanıtlaSil
 5. Benim dediğim uygulama Twitter'daki takipçi arttırma uygulaması belki duymuşsunuzdur... Herkes bu uygulamanın çok iyi ve kesinlikle takipçi arttırdığını söylüyor.Bende denedim kesinlikle takipçi arttırıyo fakat hesabımı kontrol edemiyorum süreklii yeni kişileri takip ettiriyo takipçi sayım 190 takip ettiğim kişi sayısı 190 bu neden böyle oluyor acaba...

  YanıtlaSil
 6. Evet işin ayrıntısı orada işte. Hesaplarınızı kontrol altına alıyorlar. Nasıl size birileri geliyorsa sizde birilerine gidiyorsunuz. Yani bir havuz olduğunu düşünün. Sizde o havuzun içindesiniz. O havuzda ki herkes herkese takip ettiriliyor. Ama bunda bir ücret ödemezsiniz.

  YanıtlaSil
 7. Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için saolun... Böyle bilgilendirenler olunca insan rahat ediyo tekrar teşekkürler.. :)

  YanıtlaSil
 8. teşekkürler çok işime yaradı :)

  YanıtlaSil
 9. Çok teşekkür ederim gerçekten çok çok teşekkürlerr

  YanıtlaSil