19 Mart 2013 Salı

Windows 'u Baslatmadan Virüs Taraması Yapın

Hemen hemen hepimizin artık ücretli veya ücretsiz olarak kullandığı anti-virus programları mevcut. Bende ücretli ve ücretsiz olan bir kaç programı yine bloğum da tanıtmıştım. Ama bazen öyle bir sorunla karşılaşıyoruz ki en iyi anti virüs programı bilgisayarımızda yüklü olsa bile bilgisayarımızı açamıyoruz, açamadığımız için virüs taraması yapamıyoruz.

Çok sık karşılaşılmasada bazen böyle sorunlar olabiliyor. Bazı virüsler bilgisayarın ilk açıldığı sırada aktif oluyorlar. Yani Windows açılırken aktifleştikleri için siz henüz masaüstüne gelmeden, yüklü anti-virus programınıza ulaşamadan kilitlenmelere, bir şeylerin silinmesine veya bozuk çalışmasına sebebiyet veriyorlar. Böyle durumlarda ne yapıyoruz ? Fotmat atayım kurtulayım, format atmayı bilmiyorsak servise götürüyoruz bir sürü harcama :) 

Kısaca Windows 'u başlatmadan açılmadan virüs taraması yapmak mümkün müdür ? Evet mümkün. Comodo Rescue Disk isminde ufak bir yazılım ile bunu yapma imkanımız var. Bu yazılımı önce buradan bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra bir boş CD 'ye veya USB belleğimize kaydederek çalışmasını sağlayabiliyoruz. İndirme işlemini ve CD veya USB belleğe kaydetme işlemini yaptıktan sonra bilgisayarımızın açılış ayarlarında ufak bir ayarlama yapmamız lazım. Setup ayarlarından CD veya USB belleği seçiyoruz. Bunu yapmamızda ki sebep Windows açılmaya başlanmadan istediğimiz bu tarama işlemini gerçekleştirmek. Bu ayarıda yaptıktan sonra bilgisayarımız açılmaya başladığında ayarladığımız gibi CD veya USB bellekte ki Comodo Rescue Disk yazılımımızı çalıştıracak. Yazılım virüs varsa tespit edecek, temizleyecek ve sorunsuz bir windows başlamasına olanak sağlayacak. Ha unutmadan! Yazılım tamamen ücretsiz :)

İndirmek ve daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz..


Hakan ÇOLAK 'ı twitter 'da takip etmek ister misin ? Tıkla! 

Shout

2 yorum:

  1. şükür ki şimdiye kadar virüs belasıyla kendi bilgisayarımda hiç tanışmadım.

    ama özellikle bu tarz windows açılırken aktifleşen virüsleri yazanlar için iyi küfürler savuranlara rastlamışlığım var. faydalı bir paylaşım olmuş.

    YanıtlaSil
  2. Ben de 1 kere rastladım. Başıma gelmişti. Can sıkıcı bir olay.

    YanıtlaSil