13 Mayıs 2012 Pazar

Arama Motorlarında ki Farklılıklar


Arama Motorları, Çoklu Sayfalar
Arama Motorlarında ki Farklılıklar

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için bunların web sitelerini sıralarken hangi kuralları kullandıklarını öğrenmek en isabetli yoldur. Ancak bu tür doğru bilgilere ulaşmak hemen hemen imkansızdır. Bu tür bilgiler verdiğini iddia edenlere de pek inanmadığımı söyleyebilirim Zaman zaman bu tür bilgilerle karşılaşırsanız da bunlar genellikle güvenilmezdir. Çoğu arama motoru kullandıkları dizinleme kuralları konusunda çok ketumdur. Bazıları bir kuralı yayınlayıp başka bir kural kullanırlar. Bazıları ise kurallarını sürekli değiştirirler.

Herhangi bir zamanda her bir arama motorunun nasıl çalıştığını ortaya çıkarmanın tek güvenilir yolu, arama sonuçlarını kendinizin inceleyerek karşılaştırmasındır. 

Yaptığınız araştırmalarda bulduğunuz arama sonuçları için kendi kendinize şu soruları sormalısınız; Üst sırada olan bu web sayfalarında ortak olan özellik nedir ? En üst sırada yer alan belgelerin tümünde kapsamlı anahtar sözcük meta etiketleri var mı ?

Bu tür bir yaklaşımla herhangi bir arama motorunun belli bir zaman da nelere dikkat ettiğini ortaya çıkarabilirsiniz. Bulduğunuz bu verilere göre web sayfalarınızı değiştirerek tekrar indeksleme için göndermelisiniz. Sayfalarınızın indeksleme örümceğine ulaştıkdan sonra otomatik olarak yeniden sıralanmaları için muhtemelen belli bir süre geçecektir. Dolayısıyla, sayfanızın söz konusu motorun arama örümceğine ulaştığından emin oldukdan sonra sonucun ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Örneğin herhangi bir arama motorunda en üst sıralamaya gelmesini sağladığınız bir web sayfası diğer bir arama motorunda üst sıralarda gelmeyebilir. Böyle bir durumda şüphesiz tek çözüm devamlı olarak sayfalarınızı değiştirerek değişen arama motoru kurallarına uyum göstermeye çalışmak değildir. 

Kaynak kitap; Web Sitenizi Zirveye Çıkartmanın Sırları / Oğuz KOÇ
Derleyen; Hakan ÇOLAK
Shout

0 yorum:

Yorum Gönder