9 Haziran 2012 Cumartesi

Mavi Kapak Kampanyasını Unuttuk


Dünya da bundan daha rahat bir işe yarayamazsınız arkadaşlar. Yani ani bir baltaya sap olamadı, kara cahil denilen insan bile (ki kimsenin böyle olduğunu düşünmüyorum) bu kampanya zincirinin faydası olabilir.

Bu kampanyayı bilmeyen yoktur. Sen yeni mi öğrendin diye de içinden geçirenler olabilir fakat benim bu yazıyı bugün paylaşmamın sebebi üzülerek öğreniyorum ki teslim edilen kapak sayılarının azalması. Yani  basit deyişle kampanya unutuluyor. İlk çıktığında yazılı, görsel basında geçti, insanımız çok duyarlı davrandı ve elinden gelenin en iyisini yaptı fakat unutuyor artık. Unutturulmamalı. Bazıları da kampanya bitmiştir diye vazgeçiyor. Kampanya 'nın bittiği vs yok. Katılım derecesine göre süresi uzatılabilir diye yetkililerden bilgi biel alabilirsiniz. 250 kg kapak (160.000 adet civarı oluyor) 1 tane tekerlekli sandalye alabiliyor. Belki bireysel olarak bu kadar kapak toplanmaz ama çevrenizdekilere paylaşırsanız, yardımlaşırsanız neden olmasın ? Biz 5 kişi 50 kg kapak topladık. O 5 kişinin de 3 tanesinin kafasını kaşıyacak vakti olmayan tiplerden :) Yaz geldi. Sıvı tüketimi ister istemez artacak. Gördüğünüz kapağı alın. Elinde boş şişe ile sallana sallana atacak yer arayanı gördüğünüzde koluna yapışın alın. Kimse bir şey demez amacınız söylerseniz.

İşte bu da Kapak Toplama Proje Ekibi kaleminden yazılanlar;

Saygı Değer Proje Gönüllülerimiz ;

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nurselen TOYGAR’ ın girişimleriyle başlatılan ve Proje Ekip Sorumlusu Bülent BAŞOĞLU ile koordinasyonu sağlanan projemiz tamamen engelli vatandaşlarımıza destek vermek amacıyla oluşturulmuştur. Tüm ambalajlarda bulunabildiği ve kolay toplanabildiği için plastik kapaklar tercih edilmiştir. Projemizin tekerlekli sandalye dağıtımları 12 Kasım 2010 ve 08 Nisan 2011 tarihlerinde saat 13.00' de Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültemizin Bilim Sanat Amfisinde, 13.08.2011 - 14:30' da İstanbul Carousel Avm'de yapılmış olup; Ara gönderimler de dahil dağıtımlarda şu ana kadar (220 ton kapak toplandı) 1035 adet araç teslim edilmiştir.

Kapak toplama amacıyla sosyal ağlarda birçok sayfa ve grup açılmış olup, bazı dernek veya kişilerin toplanan kapakları kişisel menfaatleri doğrultusunda kullanıldığı öğrenilmiştir.Bu nedenle proje gönüllülerimize sağlıklı bilgiler vermek amacıyla 04.05.2011 tarihinde resmi Facebook ve Twitter hesaplarımız açılmış, desteğinizle kısa sürede binlerce gönüllüye ulaşılarak güncel bilgiler aktarılmaktadır.

Tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan bir çok engelli vatandaşımız maddi durum yetersizliği nedeniyle tekerlekli sandalye alamamaktadır! Projemiz ile gündelik yaşam koşullarında dışarı çıkamayan ve bu nedenlerle sıkıntı yaşayan engelli vatandaşlarımız desteklenmesi amaçlanmaktadır. 

Proje gönüllülerimizin desteğiyle toplanan plastik kapaklarımız yapılan anlaşmalar ile 3 noktaya teslim edilmektedir.

1- İzmirde Muzaffer Pınarbaşı Tesisleri
2- Antalyada Güvenç Kağıtçılık
3- Tarsus Kızılca Plastik

Bu noktalar, geri dönüşüm işçilerinin toplayarak getirmiş olduğu geri dönüşüme uygun ürünleri ücret karşılığında almaktadırlar.Projemizde ise parasal alışveriş söz konusu değildir.Tamamen engellilerimize destek vermek amacıyla başlatılan bir projedir.Projemizde dağıtılan Otto Bock Centro S1 model manuel tekerlekli sandalyeler 580 – 750 TL. arasında ücretlendirilmekte olup, projemize destek veren firmalarla yapılan görüşmeler çerçevesinde 250 kg. (160.000) civarında kapaktır. Bu sayı kapak büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Kapak karşılığı 1 tekerlekli sandalye teslim anlaşması yapılmıştır. Her 250 kg kapak karşılığında 1 adet Otto Bock Centro S1 model manuel tekerlekli sandalye tarafımızca alınmakta ve sağlık kurulu raporuyla projemize başvuru yapan hak sahibi engelli vatandaşlarımıza sıralama ile verilmektedir.

Projemiz sosyal sorumluluk projesidir. Para alışverişi söz konusu olmadığı için afiş, kutu vb. kampanya desteği ürünlerde dağıtılmamaktadır.Tamamen siz değerli gönüllülerimizin desteğiyle geniş bir kitleye yayılacaktır.Projemizin sürekliliği sizlerin değerli desteğine bağlıdır.Miktar önemli değildir.Çorbada benimde tuzum bulunsun diyorsanız lütfen kapak toplayınız ve bize gönderiniz.Unutmayınız; her sağlıklı insan ( Bizler ) bir engelli adayıdır.
Her geri dönüşüm atığı geleceğimizdir ! Kapak dışındaki geri dönüşüm özelliği taşıyan diğer ürünleri ise lütfen Çevko Vakfına teslim ediniz.
Desteğiniz için teşekkür eder, Kapaklarınıza sahip çıkmanızı temenni ederiz. SON TARİH = 2012 YIL SONU OLUP, SÜREKLİLİĞİ DESTEĞİNİZE BAĞLIDIR.

Kapak dışında, geri dönüşüm özelliği taşıyan diğer ürünlerin teslimi konusunda lütfen Çevko Vakfından bilgi alınız.

Saygılarımızla, 
Kapak Toplama Kampanyası Proje Destek Ekibi


Yazının başında da yazdığı gibi renk, boyut, kırık, ezik vs farketmiyor. Ulaştırın yeter.


Bitenekadar.com
Shout

0 yorum:

Yorum Gönder