25 Temmuz 2012 Çarşamba

İşe Dönüştürebileceğiniz 8 Hobi

Mutluluk formülünün, “yetenek ve tutkunun birleşimi” olduğu söylenir. Çünkü insanlar sevdikleri şeyleri yaparken, doğal bir şekilde kendilerini de geliştirirler, ortada hiç bir zorlama yoktur. Çevrenize dikkatle bakın ve sevdiği şeyi yapıp bir de bundan para kazanan inanların ruh halini gözlemlemeye çalışın. Bu sizi de yeteneğinizin ve tutkunuzun peşinden gitmeye motive edecektir. Ne de olsa: “Sevdiğin işi yaparsan ömrün boyunca çalışmazsın!” (Bu sözün Konfüçyüs’e ait olduğu düşünülmektedir). İşe dönüştürülebilecek 8 hobiyi burada derledik. Özellikle internetin olanaklarından faydalanarak bu listede olmayan bir hobiyi de işe dönüştürebilmeniz mümkün. İşte ilham kaynağı olması için derlediğimiz liste: 

1-Egzersiz: Formda olmaya önem veriyorsanız ve yıllardır kopamadığınız; ağırlık kaldırma, yoga, pilates ya da dağ bisikletçiliği gibi uğraşlarınız varsa, bu alanda eğitmenlik yapabilirsiniz. Kendi işinizi kurabileceğiniz gibi, kulüplerde de iş bulabilirsiniz. 

2-Fotoğrafçılık: Herkes fotoğraf çekebilir, ancak bazıları biraz daha iyi çeker. Işık, beyaz ayarı, kompozisyon vb temel fotoğrafçılık bilgileriniz varsa, yeteneğinizi ve bilginizi bir işe dönüştürmeniz mümkün. Elbette güvenebileceğiniz bir fotoğraf makinesi ile biraz da photoshop bilgisi sizi bu işe daha da hakim kılar. Belki de e-ticaret için ürün fotoğrafı çektirmek isteyen küçük işletmelere hizmet verebilirsiniz. 

3-Marangozluk: Sayısız fabrika seri halde mobilya üretirken ve düşük fiyatlarla satışa çıkarırken, “benim el yapımı mobilyalarımı kim alır” dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Yanılıyorsunuz! Dünya üzerinde, el yapımı ve eşsiz mobilyalara para ödemeye hazır ne kadar çok insan olduğunu bir bilseniz. 

4-Müzik: Kendinizi müzik-sever olarak tanımlıyorsanız, evinizde özel şan ve müzik dersleri verebilirsiniz. 

5-Moda: Titizlikle dergi kapakları ve 'kıyafetler üzerine en son trendler’i takip edenler aslında moda alanında rahatlıkla para kazanabilirler. Örneğin, moda guruları, bir müşterinin "aklının sesi" olarak gardrop oluşturmasına hizmet eder. Yine kişisel stilist olarak müşteri bulabilir. Bu işi yapacak olanların, blog açarak istikrarlı bir şekilde yayın yapmaları bilinirlikleri açısından önemlidir.

 6-Pastacılık: İnsan sağlığı söz konusu olduğundan, devlet tarafından zorunlu tutulan bazı lisansları almanız gerekebilir. Ancak, özellikle ürünler konusunda fark yarattığınızda size geri dönüşü olacak bir iştir. Pastalarınızı; ailenize, arkadaşlarınıza, yaşadığınız yerdeki insanlara ve sonrasında tüm şehre tanıtarak ilerleyebilirsiniz.

 7-Blog Yazarlığı: Kitlelere ulaşmanızın zaman alabilir ama yeterli sabrı ve disiplini gösterdiğiniz zaman bunun karşılığında reklam gelirleri elde ederek blog yazarlığından para kazanmaya başlaycaksınız. 

8-Eski Eşya Koleksiyonculuğu: Beğendiğiniz eski eşyaları toplayarak koleksiyonunuzu genişletin. Sonra bahçenizde, garajınızda ya da bir e-ticaret portalında onları, üzerlerine kar ekleyerek satışa çıkarın. Satın aldığınız ve sattığınız eşyaların antik değeri hakkında bilgi sahibi olmanız ve müşterilerinizi de aydınlatmanız onları etkileyecektir. Sizce başka hangi hobiler işe dönüştürülebilir?


Shout

0 yorum:

Yorum Gönder