2 Kasım 2012 Cuma

Korku Filmi izleyen Kalori Yakıyor


Korku filmi izlemenin bir kalıp çikolatanın kalorisini yakacak performansa eşdeğer olduğu kanıtlandı. Birinci sırada Cinnet 184, Jaws 161 ve Elm Sokağı Kâbusu ise 118 kalori yaktırıyor.

İngiltere'deki Westminister Üniversitesi'nin araştırması zayıflamaya çalışanlara hayli ilginç bir alternatif sunuyor. Araştırma, korku filmi izlemenin ciddi oranlarda kalori kaybına yol açtığını gösterdi. Korku filmlerinin yarattığı gerilim ve heyecan esnasında harcanan kalorinin, bir kalıp çikolatanın kalorisini yakabilmek için yapılan uzun yürüyüşe eşdeğer olduğu ortaya çıktı. Ortalama 113 kaloriye tekabül eden bu eforun, başrolünü Jack Nicholson'ın oynadığı Stephen King'in aynı adlı kitabından uyarlanan 'The Shining' filminde 184 kaloriye kadar yükseldiği belirlendi. 

Filmlerin gerilim dozu, kullanılan müziklerin etkisi, harcanan kalori miktarını belirleyen en önemli etken. Nitekim The Shining filmi kadar yoğun korku sahnesi içermemekle birlikte, Jaws filminin müzikleriyle öne çıkan sahneleri nedeniyle yaktırdığı kalori miktarı 158. Westminister Üniversitesi araştırmasında kullanılan deneklerin biyolojik farklılıkları nedeniyle harcadıkları kalori miktarında ufak tefek farklılıklar olmakla beraber, net bir ortalama değerler çıtası oluşturulabildiği belirtildi. Dr. Richard Mckanzie, film sırasında ürkerek sıçramanın, ani refleksler göstermenin kalori kaybında etkili olduğunu, alınan oksijen miktarı ve kalp ritminin belirleyici olduğunu kaydetti. 

1. Cinnet (The Shining) 184 kalori 
2. Jaws 161 kalori 
3. Şeytan (The Exorcista) 158 kalori 
4. Yaratık (Alien) 152 kalori 
5. Testere (Saw) 133 kalori 
6. Elm Sokağı Kâbusu A Nightmare On Elm Street 118 kalori 
7. Paranormal Activity 111 kalori 
8. Blair Cadısı (The Blair Witch Project) 105 kalori 
9. Teksas Katliamı The Texas Chain Saw Massacre 107 kalori 
10. Ölüm Çığlığı (Rec) 101 kalori


Shout

1 yorum: