23 Nisan 2013 Salı

10 Dakikada Hayatınızı Degistirin

Hepimiz gün içerisinde ki sıkışıklıktan şikayetçiyiz. Kimisi yoğun okul temposu, kimisi iş hayatı derken bazen kendimize 1 saat bile ayıramadığımız zamanlar oluyor. Hemen hemen herkes de var bu dert :) Siz de bu durumdan şikayetçiyseniz Hürriyet 'te okuduğum bu yazıyı okuyun, paylaşın. Huffington Post derlediği 10 dakikadan daha az sürecek yapabileceğimiz 10 madde önermiş;

1 - 60 saniye boyunca gülün;

60 saniye boyunca kahkaha atmak stres seviyesini azaltan endorfin hormonunu salgılıyor ve kasları rahatlatıyor. Kahkaha atmak ayrıca kan şekerini de dengeliyor.

2 - Teşekkür edin;

Sadece iki kelime ile "Teşekkür ederim" demek hayatınızda büyük bir değişim yaratabilir. 1995 yılında yapılan bir araştırmaya göre teşekkür etmek immün sistemi bile güçlendiriyor.

3 - Pişmiş bir yumurta tüketin;

Müthiş bir besin kaynağı olan yumurta beyin fonksiyonlarını düzenleyen B vitamini de içeriyor. Yumurta bazlı bir kahvaltı, en sağlıklı kahvaltılardan sayılıyor. Protein değeri de yüksek olduğu için uzun süre tok tutuyor, güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Protein ağırlıklı olması özellikle hipoglisemisi olanlar için de faydalı çünkü kan şekeriniz aniden yükselmiyor ya da düşmüyor.

4 - Derin derin nefes alın;

Doğru ve derin nefes almanın rahatlatıcı etkilerini yaşamanız için yogi olmanıza gerek yok. Nerede olursanız olun nefes egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin. Bu sırada içinizden tekrarlayın: huzur içindeyim.

5 - 5 Dakika mini tur atın;

Uzmanlar sadece 5 dakika tur atmanın metabolizmayı yenilediğini söylüyor. İşyerinizde bile 5 dakika yürüyüş yapabilir, tur atabilirsiniz.

6 - Merdiven çıkın;

Birçok insan artık masa başı iş yaptığı için bel ve omurgalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor, metabolizmaları yavaşlıyor. Günde beş defa merdiven çıkmak yılda yaklaşık 2 kilo kaybettiriyor

7 - Etiketleri okuyun;

Araştırmalara göre alışveriş yaparken etiketleri okuyanlar daha sağlıklı besleniyor. Aldığınız özellikle hazır gıdalar, ne kadar masum görünürlerse görünsünler içinde ne kadar yağ, ne kadar şeker olduğunu öğrenin.

8 - Randevularınızı ayarlayın;

Çok meşgul bir hayatınız olabilir ama sağlık problemlerinizi her gün bir sonraki güne ertelemeyin... Bir telefon açıp randevunuzu ayarlamak fazla zamanınızı almaz.

9 - Öğle yemeğinizi paketleyin;

Evde yaptığınız en basit sandviç bile çoğu zaman dışarıda yediklerinizden sağlıklı olabilir. Toplantıdan toplantıya koşarken yemek yiyorsanız yemeğinizi evde paketleyip götürebilirsiniz.

10 - 10 Dakika şekerleme yapın;

Esnemenin utanılacak bir yanı yok. Özellikle öğle yemeklerinden sonra rehavet çökebilir. İşyeriniz buna ne kadar müsaade eder bilemiyoruz ama gün için "siesta" yapmak, en azından 10 dakika uyumak hafızayı tazeliyor, yaratıcılığı ve üreticiliği artırıyor.

Kaynak; HürriyetHakan ÇOLAK 'ı twitter 'da takip etmek ister misin ? Tıkla!
Shout

1 yorum:

  1. Hayatınızı yaşayın kısacası :-)

    YanıtlaSil