6 Nisan 2014 Pazar

Google 'ın En Başarılı Arama Motoru Olmasının Sebebi Nedir?

Her ay düzenli olarak takip ettiğim ve sizin de takip etmenizi kesinlikle tavsiye ettiğim Populer Science dergisinin Nisan sayısının Soru Cevap bölümünde, biz blog yazarlarının hoşuna gidecek bir soru sorulduğunu ve cevap verildiğini gördüm. Aynen yazıyorum. Google neden başarılı? Google 'ı bu kadar başarılı yapan nedir? Neden en iyisi Google ? gibi soruları aklına getirmeyen internet kullanıcısı da sanıyorum yoktur artık :)

Soru; Google 'ın en başarılı arama motoru olmasının sebebi nedir?

Cevap; Google öncesinde arama motorları alakalı sonuçlara göre değil, kim daha çok ödeme yapıyorsa, öncelikli olarak onun sunduğu bilgileri listelemeye dayanıyordu. Bunun yanı sıra, eski arama motorlarının, anahtar kelime değil, internet siteleri tarafından sunulan bilgilere güvenerek tarama yaptıklarını da eklemek gerek.

Tabi bu sitelerin yöneticileri, kendi yazdıkları kelimelerin arama motorlarında öncelikli çıkması adına sistemi manipüle ediyor, konuyla ilgisi olsun ya da olmasın, her tarama da çıkmak için alakasız bilgiler sunuyorlardı. Sonuçta sistem pazarlama yönetimine dönmüştü.

Google ise yeni bir değerlendirme algoritması yaratarak, her bir internet sitesinin kaç adet farklı site tarafından bağlantılı olarak verildiği raporlandı. Bu rapor, sitelerin kendi sundukları bilgileri değerlendirmesi için kulanıldı. Örneğin; çok iyi tanınan ve güvenilen resmi internet siteleri tarafından ciddiye alınarak linkleri paylaşılmış olan siteler öne çıkmış oldu. Çünkü bu durum olayların güvenilirliğini de arttırıyordu.

Böylece, önceliklerin aksine, Google algoritmaları sayesinde sistemin kendi kendine bir pazarlama stratejisine dönüşmesi engellenmiş oldu. Ama tabi bu açığı da Adwords adlı sistemle tamamladılar. Yani artık markasını pazarlamak isteyen herkes belli bir bedeli ödemek zorundaydı. Google buradan elde ettiği geliri, öncelikli olarak arama motorunun geliştirilmesi için kullandı ve ünlü araştırma geliştirme laboratuvarlarını açtı. Böylece dünyanın en gelişmiş arama motoru kurulmuş oldu.


Shout

0 yorum:

Yorum Gönder