6 Eylül 2012 Perşembe

Kar Lastiği Zorunlu Hale Geliyor


İtalya'nın Napoli kentinde Birleşmiş Milletler HABITAT örgütü tarafından düzenlenen 6. Dünya Kentsel Forumu'ndaki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a dönen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Araçlara kar lastiği

Kadir Topbaş bir gazetecinin bu yıl araçlara kış aylarında kar lastiği zorunluluğu gelecek mi ? sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Zincir hem araca hem de yola zarar vermektedir. Yaz ayakkabısı ile kışın nasıl dolaşılamıyorsa bu da öyle. Kar lastiği takılmasını ön görmüş ve ısrar etmiştik. İki yılda bir lastik değiştiren bir insan kar lastiği alırsa 4 yılda bir değiştirir. İstanbul'da kar lastiği kullananların nasıl rahat araç kullandıklarını gördük. Şimdi Başbakanlık Planlama Kurulu bir karar aldı. Onun yönetmeliği çıktığı zaman da Türkiye genelinde uygulanması düşünülmekte. Onun için aracı olanlar bu konuda kış gelmeden gerekli hazırlıkları yapmalı. Yönetmelik çıktıktan sonra araçlara kar lastiği gelecek ve zincir şartı kalkacaktır."

Beykildüzü hattına metro

Metrobüs deneme seferleri başlayan Beylikdüzü hattına bundan sonra metro projesi için çalışmalara başladıklarını belirten Kadir Topbaş. Bu hatta acil çözüm olarak kısa sürede metrobüsü getirdik Asıl çözüm metrodur. Onun için çalışmalara başlıyoruz. Bu kez Silivri'ye kadar ya mevcut tren hattına entegre bir metro veya yepyeni bir metro hattı projesi üzerine çalışıyoruz. Yakında onun da müjdesini vereceğiz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ihalesi yakında çıkacak olan üçüncü havalimanı projesi için ise, "Bu alanı biliyorum. Başbakanımız ile görüştüm. Yılda 100-150 milyon yolcu kapasiteli olacak. İhalesi yapılınca alt yapı sorunlarını beraber çözeceğiz" dedi.

Topbaş son olarak Napoli'de Cruse gemilerinin kentin turizmine yaptığı yararlarını gördüğünü belirterek, "Rıhtımlara gemilerin biri giriyor, biri çıkıyor. Çok önemli bir potansiyel. Bizim sadece Galata rıhtımımız var. Bunun için acilen yeni rıhtımlara ihtiyacımız var" dedi


Shout

0 yorum:

Yorum Gönder